“Çin-Almanya ilişkileri sadece iki ülkeye değil, dünyaya katkı sağlıyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin-Almanya ilişkilerinin sadece iki ülkeye değil, Çin-Avrupa ilişkileri ve dünyaya katkı sağladığını söyledi.

Zhao Lijian, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un 4 Kasım’da gerçekleştireceği Çin ziyaretine değinirken Scholz’un göreve geldikten sonraki ilk Çin ziyaretinin başarıyla geçmesini ümit ettiklerini belirtti.

Çin ve Almanya’nın birbirinin çok yönlü stratejik ortağı ve bu yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü olduğuna dikkat çeken sözcü, iki ülke arasında gerçekleştirilen iş birliğinin ve temasların aralarındaki fikir birliğininin anlaşmazlıktan fazla olduğunu ve iş birliğinin rekabeti aştığını gösterdiğini vurguladı.

Birbirinin rakibi yerine ortağı olan iki ülkenin hep karşılıklı gelişimden ve aralarındaki somut iş birliğinden faydalandığına işaret eden Zhao, Çin-Almanya ilişkilerinin geliştirilmesinin sadece iki ülkeye değil, dünyaya katkı sağladığının altını çizdi.

Sözcü, Çin’in pragmatik iş birliği, karşılıklı yarar ve kazan-kazana dayalı bir arka planı koruyarak Almanya’yla birlikte ikili ilişkileri ilerletip dünya barışı ve istikrarına daha fazla katkı yapacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.