Esnafa teknolojik fırsatlar sunuyorlar

Esnafa Can verecekler…

Corona salgını ile iyice yaygınlaşan online ticaretin, küçük esnaf sanatkarların işlerini olumsuz etkilemeye başlaması üzerine kolları sıvayan Narlıdere Esnaf ve Sanatkarlar Odası yöneticileri, hayata geçirdikleri proje ile üyelerinin ticari faaliyetlerini dijital ortama taşıdı.

Yenikale Bilişim ve İletişim Teknolojileri ile işbirliği altında Narlıdere esnaf sanatkarını kalkındırma projesini gerçekleştiren oda başkanı Metuş Gelve, gelişen çağa ayak uydurmalarının zorunlu olduğuna değindi.

Ücretsiz hizmetler

Proje hakkında bilgi veren Narlıdere Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metuş Gelve, ‘Değişime ayak uyduramazsak küçülmeye ve yok olmaya mahkum oluruz. Odamız bu noktada üyelerine doğru rehberlik edebilmek, teknolojinin getirdiği imkanlar konusunda esnaf sanatkara yeni olanaklar hazırlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Üyelerimiz her projemizden ücretsiz yararlanabileceklerdir.

Bu çerçevede Yenikale Bilişim ve Reklamcılık ile yapmış olduğumuz protokol ile üyelerimizin reklam ve tanıtım çalışmaları, sıkıntıları YouTube kanalı olan @esnafacanver üzerinden yayınlanmaya başlamıştır. Esnaf sanatkarlarımız, kendileri için faydalı bilgileri içeren kanalı takip edebilecek ve abone olabilecekler.

Pandemi öncesi ve sonrası ekonomik krizde esnaf neler yaşıyor, vatandaşın alım gücünün neden azaldı, önümüzdeki günlerde neler yaşayabilir gibi üyelerimizin psikolojik durumuna olumlu katkı verecek konularda yayın yapılmaktadır. Bunun dışında sanal ortamda değişik projeler hazırlıyoruz. Bildiğimiz kadarıyla bu projeler Türkiye’de sadece üretilen çalışmalardır’ diye konuştu.

Sanal pazaryeri

Esnaf sanatkarın ürünlerini sergileyebileceği Sanal Pazaryeri Projesi’nde de son aşamaya geldiklerini hatırlatan Gelve, ‘esnafacanver adresi üzerinden sadece küçük esnafın ürünlerini sergileyeceği bir pazaryeri projesi de esnafımız için son aşamaya gelmiştir.

esnafacanver Pazar yeri sitesi sadece küçük esnafa yönelik olacak ve esnaf ürünlerini 1 tl komisyon ile, başka hiç bir ödeme yapmadan, piyasadaki e-ticaret sitelerinin gönderim ücretlerinin altında kargo hizmetiyle gönderebilecektir.’ dedi.

Esnaf rehberi

Projenin çalışmalarında Yaşar Yenikale’nin büyük desteklerini gördüklerini dile getiren başkan Gelve sözlerini şöyle sürdürdü: ‘İlerleyen zamanlarda esnaf rehberimiz ile tüm üyelerimizi tek çatı altında toplayarak esnaf sanatkarların ürünleri, eleman ilanları, devlet destekleri detayları gibi konularda bilgilendirmeler de yapacağız.

Esnaf Rehberi ve Esnafa Can ver Projesi’nin isim hakkı Yaşar Yenikale’ye ait’tir. Youtube kanalı üzerinden esnafa can verin sunuculuğu ve yayıncılık hizmetini Yaşar YENİKALE ve Yaşar İŞLER ile birlikte sürdürüyoruz. Kar amacı olmadan, üyelerimizden nakdi bir gelir elde etmeden protokolümüz ile Narlıdere esnaf ve sanatkarına hizmet sunulacaktır.’

Her esnaf sahiplenmeli (ayrı kutu)

You tube sayfalarının esnaf sanatkarların gerçek kanalı olduğunu belirten Yaşar Yenikale ise, ‘Bu Türkiye’de ilk kez düşünülmüş ve gerçekleştirilmiş bir çalışma. Esnaf sanatkarlar için çok önemli, pek çok ile de örnek olacaktır. Bu bir dayanışma protokolüdür. Ticari kaygılardan uzak, küçük esnafa hizmet odaklı, esnaf sanatkar odası ile işbirliği içinde hazırlanan çalışmalardır. Her esnaf sanatkarımızdan bu çalışmaları sahiplenmesini, yararlanmasını, çevresine de tavsiye etmesini bekliyoruz.’ dedi.

Foto altı: Protokole Narlıdere Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metuş Gelve (Solda) ile Yaşar Yenikale imza koydu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.