Shanghai’da düzenlenen forum bilim insanlarını buluşturdu

Çin Bilim ve Teknoloji Derneği ve Çin Medya Grubu (CMG) tarafından organize edilen forumun ana teması, “Bilimin İlerletilmesi: Parlak bir Gelecek Yaratmak” olarak belirlendi.

Çin Komünist Partisi Shanghai Komitesi Sekreteri Chen Jining, Çin Bilim ve Teknoloji Derneği Başkanı Wan Gang ve Çin Medya Grubu Başkanı (CMG) Shen Haixiong, WLA Başkanı ve 2006 Nobel Kimya Ödülü sahibi ABD’li biyokimya uzmanı Roger Kornberg, açılış töreninde konuşma yaptı.

27 Nobel Ödülü sahibi ile Çin Bilimler Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi’nden 30’dan fazla isimden oluşan heyetin yanı sıra, 50’den fazla genç bilim insanı foruma katıldı.

Çin Bilim ve Teknoloji Derneği Başkanı Wan Gang, yaptığı konuşmada, forumun bilim alanındaki en son gelişmeleri izleyerek, bilim ve teknoloji çevrelerinden yetenekleri yeni gelişmeler üzerinde iletişimi sürdürmeye yönlendirdiğini kaydetti.

CMG Başkanı Shen Haixiong, yaptığı konuşmada, forumun bilimin gücüne dayanarak insanlık için kader ortaklığına katkıda bulunacağına işaret ederek, CMG’nin uluslararası yeni tip ana akım medyanın misyonlarını yerine getirmek ve bilimle ilgili öyküler paylaşmak suretiyle bilim ruhunu yaygınlaştıracağını sözlerine ekledi. 

2006 Nobel Kimya Ödülü sahibi Roger Kornberg, temel bilimlerin geliştirilmesinin, uluslararası işbirliğinin teşvik edilmesinin ve gençleri desteklemenin, WLA’nın üç misyonunu oluşturduğunu vurguladı.

Kornberg, “Foruma katılanlar, en seçkin uzmanlarla iletişimde bulunma fırsatı buldu, WLA da kendi hedeflerine ulaşmak için inovatif ve etkili yöntemler ortaya koyacak.”dedi.

Açılış töreninde ayrıca 1. WLA Ödülleri de sahiplerini buldu.

2022 WLA Yaşam Bilimleri veya Tıp Ödülü, sitoplazma ve çekirdek arasında protein taşınmasının mekanizmasını ve seçiciliğini aydınlatan önemli keşiflerinden dolayı Alman biyokimyacı Dirk Görlich’e, 2022 WLA Bilgisayar Bilimleri veya Matematik Ödülü de, makine öğreniminin temellerine ve uygulamasına yaptığı katkılardan dolayı Michael I. Jordan’a verildi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.