Xi’nin CIIE’deki konuşması Çin’in “eski dostlarını” heyecanlandırdı

Xi’nin “Dışa Açık ve Müreffeh Bir Geleceği Ortaklaşa Yaratalım” başlıklı konuşması, daha önceki fuarlara da katılan çok sayıda iş insanından övgü aldı. Katılımcılar, Çin’in yüksek nitelikli kalkınmasının ve dışa açılmasının getirdiği fırsatları paylaşmayı sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti.

Şu ana kadar düzenlenen beş fuara da katılan DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı, CIIE’ye toplam 100’e yakın seçkin Türk firmasının katıldığını, fuar aracılığıyla Çin’e yapılan ihracatın 500 milyon doları aştığını söyledi.

Kolbaşı, Çin’in fuar süresince bazı ürünlere vergi muafiyeti ve katılımcılara vize kolaylığı sağlamak gibi bir dizi önlem aldığının altını çizdi.

Filipinler Shanghai Başkonsolosu Josel F. Ignacio, Çin’in Filipinler’in en büyük ticaret ortağı olduğunu belirterek, bu yılki fuar aracılığıyla ülkesinin içecek ve işlenmiş ürünlerini Çin’e tanıtmaya devam etmeyi, Çin’den büyük miktarda sipariş almayı umduklarını kaydetti.

Alınan bilgilere göre, bu yılki CIIE’ye toplam 145 ülke ve uluslararası kuruluşun temsilcileri katılırken, 66 ülke ulusal pavyonla katılım gösterdi.

Dünyanın en büyük 500 firmasından 284’ünün fuara katıldığı, bu yılki katılımcılar arasında organizasyona daha önce katılanların oranının yaklaşık yüzde 90’a çıktığı bildirildi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.